• Walentynki
          • Walentynki

            W dniu 14 lutego w naszej szkole obchodziliśmy ,,DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO‘’, w którym przekazaliśmy życzenia tym osobom, które darzymy sympatią i przyjaźnią . Organizatorami imprezy był Samorząd Uczniowski z panią Anią Płaczkiewicz Już od rana panował u nas specyficzny, pełny uniesienia nastrój - zaobserwować można było odświętny wystrój korytarzy i sal szkolnych, znaczną ilość czerwonych serduszek oraz inne ozdoby kojarzące się z miłością i zakochaniem . Organizatorzy imprezy zorganizowali w tym dniu specjalną ,,Pocztę Walentynkową‘’ aby można było przekazać walentynkowe wyznania najbliższym. Szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej inicjatywy. Nie zabrakło również wyrazów sympatii pod adresem dyrekcji szkoły, nauczycieli i wychowawców. Uczniowie bawili się pod czujnym okiem organizatorów i nauczycieli. Walentynki przyniosły społeczności szkolnej wiele radości. Dzień ten ma przypominać nam o tym, co jest w życiu najważniejsze – o miłości i pozwala zastanowić się nad nią, a w plastikowym, symbolicznym serduszku dostrzec coś więcej niż tylko przedmiot. Świętowanie walentynkowe ma już wielu zwolenników pośród nas, bo uczy okazywania uczuć, a tym samym niesie radość i zadowolenie.

        • Kuchnia molekularna - innowacja pedagogiczna dla klas 6
          • Kuchnia molekularna - innowacja pedagogiczna dla klas 6

            Kuchnia kreatywna (tak inaczej określa się kuchnię molekularną) to wykorzystanie wiedzy naukowej na temat gotowania, którego celem jest otrzymanie czystych, oryginalnych smaków nietypowymi sposobami i w bardzo zaskakujących połączeniach. Jak nietrudno się domyślić, określenie „kuchnia molekularna” nawiązuje do słowa „molekuły”, które oznacza cząsteczki. Najogólniej rzecz ujmując, w tego rodzaju sztuce chodzi przede wszystkim o rozbijanie dań na czynniki pierwsze i serwowanie ich w zupełnie nowej odsłonie. Wymaga obserwacji przemian chemicznych i fizycznych zachodzących w procesie przygotowywania dań.

            Uczniowie na swoich pierwszych zajęciach wykonywali eko-wege-bubble techniką sferyfikacji przy użyciu alginianu sodu i chlorku wapnia. BYŁO PYSZNIE

            Bardzo popularne w molekularnych kuchniach jest robienie kawioru z czego się tylko da. To tzw. sferyfikacja.

            Wystarczy dodać do wywaru z jakiegoś dania alginat sodowy, zanurzyć w roztworze chlorku wapnia i powstają, małe, galaretowate kulki o smaku np. szynki czy jajecznicy. Kulki na zewnątrz są twarde a w środku miękkie i pękają w ustach.

            Podstawowymi technikami stosowanymi w kuchni molekularnej są: sferyfikacja, żelowanie, emulgacja, chłodzenie ciekłym azotem i gotowanie metodą próżniową (sous vide). Pod względem dietetycznym jest to kuchnia lekka, ponieważ używa się w niej minimalnych ilości tłuszczu lub też gotowanie odbywa się dzięki metodzie vakum. Charakteryzuje się zaskakującym połączeniem smaków, dbałością o aromat i konsystencję.

            Izabella Kleinszmidt

          • Aktywni Błękitni

            Na początku lutego nauczyciele - wychowawcy przeprowadzili w klasach I-III oraz V- VI lekcje na temat powodzi na podstawie scenariuszy  przygotowanych przez organizatora projektu, czyli  Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku PGW Wody Polskie.

            W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się, czym  jest powódź i jakie stwarza zagrożenia,  poznali jej skutki oraz zostali poinformowani, jak należy się zachowywać podczas tego wodnego żywiołu.                                                                                              

            Irena Jurczak

          • Wieści z przedszkola - „ROK W RYTMIE J. BRZECHWY”

            „PALI SIĘ” -Z łóżek strażacy szybko zerwali się -Pali się! Pali się! Pali się! Pali się!

             „KWOKA” - Proszę pana, pewna kwoka
            Traktowała świat z wysoka
            I mówiła z przekonaniem:
            „Grunt to dobre wychowanie!”,

             „HIPOPOTAM”"Jakie, powiedz? Powiedz szybko,
            Moja żabko, moja rybko,
            I nie krępuj się zupełnie,
            Twe życzenie każde spełnię,
            Nawet całkiem niedościgłe..."    
             to kolejne wiersze J.Brzechwy, które poznały nasze Przedszkolaki. Tym razem gościnnie 30.01. przeczytał je p. Mateusz Nowotnik- tata naszego przedszkolaka. Dzieci z zainteresowaniem słuchały wierszy, a co za tym idzie żywo reagowały  na humor w nich zawarty. Dziękujemy p. Mateuszowi.

            Zofia Gołębiewska, Małgorzata Pawłowska

          • Zabawa jest nauką, nauka zabawą - model płuca

            Czy wiecie jak działają płuca? Trudno zajrzeć w głąb funkcjonującego organizmu, ale można wykonać prosty model. Praca wymaga samodzielności, ale jest bardzo ciekawa.

            Wdech i wydech - wykonujemy je codziennie bezwiednie, 15 razy na minutę. Oddychanie jest nam niezbędne do życia, a na czym właściwe polega? Na zajęciach dzieci poznają mechanizm oddychania człowieka – stworzą planszę przedstawiającą budowę anatomiczną układu oddechowego, a dzięki eksperymentom zrozumieją, jak on działa. Zbadają pojemność płuc i przekonają się, jak funkcjonuje przepona. Uczniowie wykonując proste doświadczenia z użyciem wody, butelek i rurek zobaczą, jak niezwykły jest organizm ludzki i jak wiele warunków musi zostać spełnionych, aby można było wziąć jeden głęboki oddech.

      • Godziny dzwonków

        Sobota 27.04.2024
      • Kontakty

          • Nazwa szkoły
          • Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Pomysku Wielkim
          • Telefon
          • +48 59 822-49-10
          • Adres szkoły
          • ul. Gdańska 33
            77-121 Pomysk Wielki
            Poland
      • Herb Polski
      • Biuletyn informacji publicznej
      • Librus Synergia
    • Galeria zdjęć

        brak danych