- Regulamin biblioteki i czytelni
- Multimedialne Centrum Informacji
- Regulamin wypożyczania darmowych podręczników
- Pasowanie na czytelnika
- znam te książki
- zajęcia zdalne dla uczniów
- zadania typu escape room
- konkurs dla klasy 1 i 2
- konkurs dla klasy 3 i 5
- konkurs dla klasy 6 i 7
- zagadki dla najmłodszych
- Szkolne przygody Gangu Słodziaków
- Polscy laureaci Nagrody Nobla
Polscy laureaci Nagrody Nobla
Witam na stronie poświęconej polskim laureatom Nagrody Nobla. Znajdziesz tu informacje nie tylko o polskich noblistach z dziedziny literatury, ale dowiesz się o wszystkich polskich zdobywcach tej prestiżowej nagrody. Ponadto na stronie szczgółowe informacje o przyznawanych wraz z nagrodą medalach, o samym Alfredzie Noblu i instytucjach związanych z przyznawaniem tego wyróżnienia.
Maria Skłodowska - Curie rok otrzymania nagrody 1903 i 1911
Nasza rodaczka była jedną z najpopularniejszych postaci świata naukowego. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Była członkiem honorowym setek towarzystw naukowych oraz profesorem honorowym wielu wyższych uczelni. Zmarła 4 lipca 1934 r. w sanatorium na południu Francji. Pochowano ją na skromnym cmentarzyku pod Paryżem.
10 grudnia 1903 roku Akademia Nauk w Sztokholmie ogłosiła przyznanie nagrody Nobla z fizyki dla Marii Skłodowskiej-Curie, Piotra Curie i Henryka Becquerela za wyniki badań nad promieniotwórczością.
1911 roku Akademia Nauk w Sztokholmie przyznała drugą nagrodę Nobla dla Marii Skłodowskiej-Curie w dziedzinie chemii, za pracę nad określeniem własności fizycznych i chemicznych polonu i radu oraz za prace dotyczące metod wyodrębniania, oczyszczania i pomiaru aktywności pierwiastków promieniotwórczych.
Henryk Sienkiewicz rok otrzymania nagrody 1905
Henryk Sienkiewicz (1846–1916) otrzymał nagrodę za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu” i „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”. Szczególne uznanie wzbudziła powieść Quo vadis, która przedstawia początki chrześcijaństwa, ukazuje barwny obraz Rzymu za czasów panowania Nerona. Zawiera przejmujące sceny prześladowania chrześcijan
.Władysław Reymont rok otrzymania nagrody 1924
Władysław Stanisław Reymont (1867–1925) otrzymał nagrodę za powieść Chłopi. Uzasadniając, podkreślano, że Chłopi to wybitny epos narodowy. Powieść opowiada o życiu na wsi, które toczy się w ustalonym rytmie, w zgodzie z naturą. Kolejne tomy powieści noszą nazwy pór roku i w prawdziwie malarski sposób ukazują losy rodziny Borynów i pozostałych mieszkańców wsi Lipce
Czesław Miłosz rok otrzymania nagrody 1980
Czesław Miłosz (1911–2004) otrzymał nagrodę za całokształt twórczości. Twórczość Czesława Miłosza jest różnorodna. Wiersze mówią o pięknie życia, ale też ukazują zło, jakim jest wojna. Poeta w swych utworach broni wartości, jaką jest życie, podziwia piękno natury, zachwyca się kulturą, lecz także wyraża obawę o jej przyszłość. Niezwykła powieść Dolina Issy to malarski opis krainy dzieciństwa
.Lech Wałęsa rok otrzymania nagrody 1983
Wisława Szymborska rok otrzymania nagrody 1996
Wisława Szymborska (ur. 1923) otrzymała nagrodę za niezwykły sposób pisania i ujmowania rzeczywistości. Szymborska prostym, a jednocześnie lirycznym językiem mówi o tym, co dla człowieka jest najważniejsze – o życiu i przemijaniu, miłości i samotności. Jej poezja łączy żart i powagę, zaskakuje trafnością metafor. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki wierszom Damy Polskiej Poezji można nauczyć się mądrego patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość, spróbować spojrzeć z dystansem na wiele spraw.
Olga Tokarczuk rok otrzymania nagrody 2019