• Myślenie wizualne

• Ewangelia w obrazkach

Pan Jezus jest Dobrym Pasterzem

Za pomocą tego obrazka chcę przypomnieć wam prawdę, o której nauczał sam Jezus, a mianowicie, że On jest Dobrym Pasterzem. Przypowieść o zagubionej owieczce ma ukryty sens. Pan Jezus opowiedział tak naprawdę historię ludzi, którzy słuchają, i tych, którzy nie słuchają głosu Boga. Dlatego pasterz oznacza Pana Jezusa, który mówi do ludzi. Owce to wszystkie osoby, które znają i kochają Pana Jezusa. Pustynia to niebezpieczeństwa, z którymi się spotykamy. A zagubiona owieczka oznacza człowieka, który nie chce słuchać Pana Jezusa i źle postępuje. Taką osobę nazywamy grzesznikiem. Jednak Pan Jezus zawsze szuka sposobu, by grzesznik się nawrócił, i przebacza mu, ponieważ kocha wszystkich ludzi. Łk 15,3-7

Uzdrowienie Bartymeusza

Cud uzdrowienia niewidomego Bartymeusza jest wyrazem miłości i dobroci Jezusa. Jezus motywuje nas, byśmy Go naśladowali w życzliwości i miłości wobec innych ludzi. Często jest tak, że patrzymy, a nie widzimy, że obok nas jest osoba potrzebująca naszej pomocy. Zatem wołajmy do Pana słowami pieśni: „Dotknij Panie moich oczu, abym przejrzał, dotknij Panie moich warg, abym przemówił uwielbieniem, dotknij Panie mego serca i oczyść je…”
          Zachęcam, abyś przeczytał ten fragment w Piśmie Świętym Mk 10, 46-52.

Powołanie pierwszych uczniów

Również Ewangelia drugiej niedzieli zwykłej (17.01.2021), tym razem przez ewangelistę Jana, opowiada o powołaniu pierwszych uczniów. Kiedy Jan Chrzciciel ujrzał przechodzącego obok Jezusa powiedział: "Oto Baranek Boży". Wówczas dwóch jego uczniów poszło za Jezusem. Jednym z nich był Andrzej, brat Szymona Piotra. Kiedy Jezus się odwrócił, zobaczył że za Nim idą spytał ich: "Czego szukacie?". Oni odpowiedzieli Mu: "Nauczycielu - gdzie mieszkasz?". Jezus zachęcił ich, by za Nim poszli i zobaczyli. A ty? Czy ty pójdziesz za Jezusem?
          Zachęcam, byś tym razem również odszukał opisywany przeze mnie fragment w Piśmie Świętym: J 1, 35-42.

Powołanie pierwszych Apostołów

W poniedziałkowej Ewangelii, tuż po uroczystości Chrztu Pana Jezusa, mamy opis powołania Apostołów przez Pana Jezusa. Wyglądało to bardzo zwyczajnie, nic szczególnego się przy tym nie działo. Po prostu Apostołowie po nieudanym połowie płukali sieci, inni naprawiali je i wyrzucali resztki z sieci.
          A przy jakiej czynności zastanie cię Jezus? Znajdź opisywany przeze mnie fragment w Piśmie Świętym: Mk 1, 14-20.

Chrzest Pański

W pierwszą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (święto Trzech Króli) przypada święto Chrztu Pana Jezusa. Zamyka ono okres świętowania Bożego Narodzenia, a w liturgii rozpoczyna się okres zwykły. Od uroczystego aktu chrztu Chrystus rozpoczął swoją misję nauczycielską. Odnajdź w Piśmie Świętym perykopę o Chrzcie Jezusa, pomoże ci sigla: Mk 1, 7-11.

Jezus chodzi po jeziorze

Kiedy Jezus nasycił pięć tysięcy mężczyzn, zaraz przynaglił swych uczniów, żeby wsiedli do łodzi i wyprzedzali Go na drugi brzeg, do Betsaidy, zanim odprawi tłum. Gdy rozstał się z nimi, odszedł na górę, aby się modlić. Wieczór zapadł, łódź była na środku jeziora, a On sam jeden na lądzie... Mk 6, 45-52.

Pierwsze rozmnożenie chleba

Ewangelista św. Marek w rozdziale 6, 34-44 opisuje cud, którego dokonał Jezus w Galilei, w okolicach Kafarnaum. Jest to pierwsze rozmnożenie chleba, o którym opowiada św. Marek. Jezus wziął od Apostołów pięć chlebów i dwie ryby i nakarmił wówczas 5000 mężczyzn, nie licząc kobiet i dzieci. Wszyscy najedli się do syta, a Apostołowie zebrali jeszcze dwanaście pełnych koszów ułomków i ostatków z ryb.

Objawienie Pańskie

Święto Objawienia Pańskiego odwołuje się do fragmentu z Ewangelii św. Mateusza 2,1-12, który opowiada o przybyciu mędrców (gr. magoi) ze Wschodu, do Betlejem. Przebyli oni bardzo daleką drogę, aby się pokłonić Dzieciątku. Nazywamy ich także trzema królami.