• zajęcia zdalne dla uczniów


        •  W BIBLIOTECE - POKOJE ZAGADEK

          Drodzy Uczniowie! Drodzy Rodzice! 
          Biblioteka szkolna oficjalnie jest zamknięta. Jednak nie zapominam o czytelnikach  i zamieszczam trochę pomysłów na spędzenie czasu w domu, propozycji jak się bawić i uczyć.
          Dla wszystkich, którzy lubią czytać polecam:
          https://lektury.gov.pl/ – portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur, 
           https://wolnelektury.pl/- biblioteka czynna 24 godziny na dobę, której zasoby są dostępne całkowicie za darmo, 
          https://calapolskaczytadzieciom.pl – strona poświęcona kampanii społecznej, promuje wartościowa literaturę dla dzieci i młodzieży, prowadzi programy edukacyjne dla rodziców, nauczycieli i uczniów, 
          Pomysły i ciekawe materiały edukacyjne w formie zabawy znajdziecie na stronie https://czasdzieci.pl/slask/.

           Dla klasy I
           Zostaliście czytelnikami i wypożyczyliście pierwsze książeczki. Narysujcie, co Wam się najbardziej w tej książce podobało (technika i format dowolny).Kto nie dotarł do biblioteki może narysować do dowolnej przeczytanej książki. Jak wrócimy do szkoły, zorganizujemy wystawę i nagrodzimy najładniejsze.

          Drodzy Uczniowie, pamiętajcie, że „Czytanie to najlepszy sposób uczenia się. Czytanie to najlepsza nauka”
          Zostań w domu – czytaj!!!
           ....i specjalne dla Was taka gra z zagadkamiFototapeta – Alicja w krainie czarów – 8198 – Uwalls.plALICJA w KRAINIE CZARÓW
          ....następna zabawa  Mushroom house book - Download Free Vectors, Clipart Graphics ...  JAK DOBRZE ZNASZ BAŚNIE
          Drogi Czytelniku, może warto przeczytać.
          Kilka dobrych rad

          Ważne ! Przeczytaj !  KORONAWIRUS - co to takiego?
          Ciekawe książki o koronawirusie dla wszystkich do przeczytania:
          Masz tę moc
          Koronawirus, książka dla dzieci
           Kształcenie na odległość podczas zawieszenia zajęć.
          Propozycje dla Czytelników
          pokój zagadek Pewnego razu we śnie, czyli Śpiąca królewna dla dorosłych (+18 ...Śpiąca Królewna
          kolejny pokój zagadek Przeżyj jeden dzień jako wróżka! | sameQuizyChodź opowiem ci bajeczkę.......

          Brak dostępnego opisu zdjęcia.


           Brak dostępnego opisu zdjęcia. Obraz może zawierać: tekstObraz może zawierać: butyBrak dostępnego opisu zdjęcia.

          20.05.2020r. Światowy dzień pszczół

          20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Nie musisz lubić miodu i leczyć się propolisem, żeby los pszczół nie zaprzątał ci myśli. Jakie są twoje ulubione owoce, bez których warzyw nie mógłbyś/mogłabyś żyć? Czym różni się trzmiel od pszczoły miodnej? Jak przebiega proces zapylania? Jakie są przyczyny ginięcia pszczół? Jak pomóc zapylaczom? Jakie właściwości mają różne miody?

          Jakie są twoje ulubione owoce, bez których warzyw nie mógłbyś/mogłabyś żyć? Wypisz po kilka przykładów na kartce. A teraz sprawdź tutaj*, czy przypadkiem nie jesteś zależny od pszczół. I jak? Ile im zawdzięczasz? Poranna kawa, dżem malinowy, herbata z cytryną, sok jabłkowy, jabłecznik, lody truskawkowe, a nawet kapuśniak, ogórkowa czy grochówka, to wszystko możesz mieć dzięki pracy pszczół. Pisząc „pszczoły” mamy na myśli nie tylko pszczoły miodne, które mogliśmy dobrze poznać w filmie o pszczółce Mai, ale również puchate trzmiele czy pszczoły samotnice. Wszystkie one 8 sierpnia obchodzą swoje święto w Polsce – Wielki Dzień Pszczół. W 2017 roku ONZ uchwalono dzień 20 maja Światowym Dniem Pszczoły. 

           Dzień pszczoły zobacz - poznaj - oceń

          19.05.2020r. NASZE LEKTURY: wszyscy czytamy Harrego Pottera

           HARRY POTTER

            Harry Potter-pokój zagadek

           Harry Potter - pokoje zgadek

          07.05.2020r. Kreatywność dzieci - krótki film o tym, jak zanika (dla rodziców i nauczycieli)

          Alike to prosty i sympatyczny film krótkometrażowy. W mniej niż 8 minutach przedstawia w graficzny i żywy sposób, jak niszczymy kreatywność dzieci. Robimy to codziennie, gest za gestem, słowo za słowem, każdą kolejną nieobecnością. Ta historia mądrze podpowiada, w jaki sposób pomóc dzieciom przetrwać traumę o nazwie „edukacja formalna”. Notatniki i jeszcze więcej notatników, poprawki i unoszenie brwi nad pracami domowymi…Jak pokazuje film Alike, ludzie zaczynają tracić kolor, stając wobec procedur, nadmiernego obciążenia i świata, który jest „zbyt zorganizowany”.
          ALIKE
          Zamiast uczyć dzieci jak szybko znaleźć właściwą odpowiedź, powinniśmy je uczyć, aby nie wyznaczały sobie granic. Uczyć, żeby nie porzucały pomysłów, które rozkwitają w ich umysłach, nie analizując ich. To jest idealne rozwiązanie rozwijające kreatywność dzieci.  Nie powinniśmy podcinać mu skrzydeł, bo bez nich jego umysł nie będzie mógł latać. A to właśnie jest fundamentem jego rozwoju.
          Musimy pamiętać, że aby kreatywność dzieci mogła się swobodnie rozwijać, potrzeba następujących 7 rzeczy:

          1. Popełnianie błędów 

          Jedną z największych przeszkód, z jakimi boryka się kreatywność dzieci jest strach przed popełnianiem błędów. Jeśli zamiast tego zaczniemy postrzegać błędy jako źródło rozwoju od najmłodszych lat, strach nie będzie istniał. A przynajmniej nie będzie na tyle intensywny, aby ograniczać swobodę myśli.

          2. Nuda i frustracja

          Dziecko, które się nudzi (i sfrustrowane tą nudą) jest największym na świecie źródłem wyobraźni. Kreatywność dzieci ma pewną niesamowitą cechę – dzięki niej coś może zacząć układać się w całość i dać początek wspaniałemu dziełu.

          3. Myślenie w głupi sposób

          Wolność wyrażania zaczyna się od wolności myśli. Dzieci są bardzo wdzięczne, jeśli mogą powiedzieć, co myślą i po prostu wybuchać śmiechem w reakcji na coś absurdalnego. Czy jest bowiem coś bardziej satysfakcjonującego niż śmianie się w głos?Ponadto pamiętaj, że najlepsze wykształcenie zaczyna się od przykładów. Dlatego często dawaj początek głupimi rozmowom z dzieckiem.

          4. Praca w zespole

          Mówi się, że podróżując samotnie, można szybciej dotrzeć do celu, ale jeśli podróżuje się w większym gronie, można dotrzeć dalej. Dzieci uwielbiają spędzać czas z innymi dziećmi i dorosłymi. Tak, dzieci naprawdę lubią pracować w zespole. W ten sposób uczą się od innych i nabierają pewności, że także są doskonałym źródłem wiedzy.

          5. Eksperymenty

          Chodzi o eksperymenty z jedzeniem, zabawkami, kamieniami itd. W odróżnieniu od tego w co zwykle wierzą dorośli, do eksperymentowania i tworzenia nowych światów wystarczy dowolny przedmiot! Dlatego najlepszym prezentem materialnym dla dziecka jest karton i kijek. Najprostsze rzeczy wzbogacają najbardziej.

          6. Rozmawianie o prawdziwych problemach… i tych wymyślonych!

          Mówienie o rzeczywistych i wyimaginowanych problemach pomaga znaleźć rozwiązania. Nic nie wzbudza emocji bardziej niż wspaniały pomysł. Dzieci uwielbiają poczucie, że mają w rękach kontrolę nad ich własnym

          7. GRY!

          Na siódmym miejscu i jako podstawa wszystkich poprzednich punktów znajduje się stanowcze stwierdzenie, że dzieci muszą się BAWIĆ. Przez cały czas i cokolwiek mają w zasięgu ręki. Jest to jedyny sposób na poznanie wielu gier, które a każdy rodzaj gry pomaga wyzwolić kreatywność dzieci. Gry doskonale pobudzają emocje i pomagają dziecku postawić się na miejscu architekta jego własnego życia.

          05.05.2020r. Bezpieczna  zabawa w czasie kwarantanny  – gry planszowe i online   #pozostanwdomu
          Od 16 marca 2020r. jesteśmy w domowej kwarantannie.
          W tych trudnych czasach nasza potrzeba wspólnej,
          rodzinnej zabawy jest większa niż kiedykolwiek.
          Więc dziś proponuję Wam kilka gier online,
          oczywiście można wyciągnąć swoje planszówki.
          Urocze pary dzieci. Ta urocza gra pamięciowa doskonale nadaje się zarówno dla młodych, jak i starszych graczy. Jak szybko uda Ci się dopasować przedmioty ukryte na każdej z kart? Wypróbuj wszystkie tryby. W jednym z nich możesz nawet wyzwać na pojedynek znajomego i zagrać we dwójkę!
          KLIKNIJ

          Gra typu memory czyli znajdź pary. Popularna gra polegająca na odnajdowaniu par takich samych kart. Gracz odsłania 2 karty. Jeśli są to takie same karty, zostaną one zdjęte z planszy, jeśli nie, karty będą odwrócone z powrotem (po ok. 2 sekundach). Celem gracza jest zdjęcie wszystkich kart przy możliwie najmniejszej liczbie odsłon.

          KLIKNIJ

          Gry typu escape room czyli pokoje zagadek

          KLIKNIJ
           super fajne puzzle
          ułóż puzzle
          jeszcze więcej puzzli

          04.05.2020r. - czwartek  MYŚLOGRAFIA, czyli jak organizować myśli na kartce papieru
          Myślenie wizualne (visual thinking) zyskuje coraz większą popularność. O co w tym chodzi? Po co wizualizować myśli? Albo inaczej – po co myśleć wizualnie? Wiadomo, że lepiej zapada nam w pamięć obraz. I jeżeli chodzi o szybką reakcję, zawsze wygrywa on ze słowem.
          Wyobraź sobie, że w wielkim centrum handlowym szukasz toalety… Wolałbyś, aby była opisana tak:grafika_artykul_2019_1.jpg
          Która informacja trafi do Ciebie szybciej?
          I tak żartobliwie zdefiniować można sens myślenia wizualnego, czyli dodawania prostych, graficznych elementów do słowa pisanego.
          Myślenie wizualne to sposób na zapisanie myśli własnych lub cudzych, stworzenie notatek z lekcji czy streszczeń z książek. To też sposób na opracowanie wiedzy przed egzaminami. Metoda ta ma dwie podstawowe zalety - pobudza kreatywność i ułatwia zapamiętywanie. Zobacz, jak taką notatkę się tworzy:
          Podstawy myślenia wizualnego w jednym miejscu!
          Jak organizować myśli na kartce papieru

          Wiadomo, jak ważne jest, żeby nasz mózg po swojemu „przetrawił” nowe wiadomości. Bo najuważniej nawet, ale jednak tylko przeczytane informacje szybko ulatują z pamięci. Warto je opracować, używając swojego mózgu i ręki (nie drukarki i ksera ;-)
          I tu pojawia się nowy termin: sketchnote lub sketchnoting. Trochę spolszczona przeze mnie forma to sketchnotka, czyli taka szkico-notatka. 

          Po pierwsze, by nasza notatka nie była nudna, warto użyć różnej wielkości liter. Pisanych w różnym stylu. Do tego lepiej korzystać z zeszytów z czystymi kartkami. Mając zeszyt w kratkę lub linię, naturalnie litery upychać będziemy w wydrukowany wzór.
          Po drugie, nie tworzymy dzieła sztuki, tylko dodajemy proste kształty, więc nie przyda Ci się wymówka: A ja to nie umiem rysować, nie działa.
          Po trzecie, ważne treści wyróżniamy, wkładając je do „pudełka”. Tak myśliciele wizualni nazywają proste kształty, w które wpisujemy tekst, np. tytuł notatki czy podtytuł części. Mogą one mieć różne kształty – poniżej kilka przykładów.
          I jak nie od dziś wiadomo, bardzo lubimy listy, treść wypisaną w punktach, więc przydadzą nam się punktory. Oto kilka przykładów.

          Jeśli lubisz czytać komiksy, znajdziesz w sketchnotkach dużo znajomych elementów. Jednym z nich są komiksowe chmurki. Tak jak w pudełka, w nie też wpisujemy tekst, który mamy zamiar wyróżnić.
          To tylko niektóre z trików, powodujące, że zwykłe notatki w zeszycie zamienią się w wizualne dzieła sztuki. Może na początek wyda Ci się to zbyt skomplikowane, ale uwierz mi na słowo – warto. Twoja pamięć na tym skorzysta.
          Na początek możesz dodać trzy proste elementy do swoich notatek:
          zacznij używać dwóch grubości kreski (tu doskonale sprawdzają się cienkopisy kreślarskie),
          dodaj kolor,
          wstaw proste symbole, schematy, diagramy.


          Powodzenia i pamiętaj: praktyka czyni mistrza!   

            30.04.2020r. - czwartek  Majowe święta  
          Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski. Będziemy je obchodzić w szczególny sposób – razem, a jednak osobno. Ale czy tak naprawdę wszyscy wiemy, dlaczego świętujemy? Warto przypomnieć sobie, skąd  wzięły się święta majowe. Dlaczego je świętujemy i komu je zawdzięczamy?
          1 Maj jest świętem państwowym  stanowiącym wolne od pracy. Jest to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto to czci  pamięci o licznych ofiarach, które domagały się między innymi 8-godzinnego dnia trudnej pracy.
          2 maja jest świętem wyjątkowym i powszechnym . Od 2004 roku obchodzimy ten dzień jako Dzień Flagi. Za czasów PRL- u tego dnia zdejmowano flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Właśnie tego dnia 1945 roku, polscy żołnierze zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie, podczas gdy zdobywali właśnie te miasto.
          3 maja upamiętnia wprowadzenie w Polsce Konstytucji. Ta ustawa została zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w 1791 roku. Głównymi autorami Ustawy Rządowej byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.
          Kilka propozycji:
          Hymn Polski Mazurek Dąbrowskiego 4 zwrotki – spróbuj zaśpiewać.
          Święta majowe - 1 Maj - 2 Maj - 3 Maj - Polska - Moja ojczyzna.
          „Polak Mały!” - film o polskich symbolach narodowych dla najmłodszych
          Jan Matejko "Konstytucja 3 maja 1791 roku" | Animacja
          Jak zrobić flagę z papieru?
          Jak zrobić kotylion z papieru?

          KLIKNIJ W TEN LINK A NA PEWNO BĘDZIESZ SIĘ ŚWIETNIE BAWIĆ - puzzle, pokój zagadek, piosenki..... i wiele innych fajnych rzeczy


          29.04.2020r. - środa  "Świerszczyk - najstarsze czasopismo dla dzieci w Europie!    #pozostańwdomu
          Magazyn dla dzieci „Świerszczyk” – najstarsze czasopismo dla dzieci w Europie!   #pozostańwdomu 75 lat temu ukazał się pierwszy numer „Świerszczyka” z tej okazji pragnę Was zaprosić do zagłębienia się nieco w historię.
          Historia czasopisma
          Twórcy czasopisma „Świerszczyka”
          Marcin Bruchnalski – ilustrator, który porzucił medycynę, by zostać tatą „Świerszczyka”
          Zdzisław Witwicki - twórca ogromnej części malarskiej historii „Świerszczyka”  
          Małgorzata Strzałkowska – pisarka i ilustratorka, autorka aż dwóch „Świerszczykowych” rubryk! 
          Natalia Usenko – autorka książek dla dzieci, przyjaciółka „Świerszczyka”, uwielbia czurczchełę 
          Grzegorz Kasdepke – bajkopisarz, który zostawił „Politykę” dla „Świerszczyka”

          Dlaczego warto czytać „Świerszczyk”?
          8 ważnych powodów, dla których warto czytać i kupować „Świerszczyk”Fairytale mushroom house - Buy this stock illustration and explore ...

          28.04.2020r. - wtorek  „Razem powiedzmy: Stop suszy”  
          Według prognoz Polskę może dotknąć najgorsza susza od 50 lat. Jej efekty obserwujemy już na Warmii i Mazurach. Poziom wód spada, w lasach wprowadzono wysokie zagrożenie pożarowe, a ziemia rolna wysycha. Drodzy uczniowie bądźmy odpowiedzialni. W tym celu pomoże Wam wirtualna wizyta na portalu edukacyjnym: 
          Portal edukacyjny  www.mlodyhydrolog.pl (Baza wiedzy, gra, słowniczek)
           „Woda to życie” 
           „Jak wykorzystujemy wodę” 
           "Chroń i oszczędzaj wodę” 
          "Jakość naszych wód” 
          Polecam również filmy edukacyjne:
          „Razem powiedzmy: Stop suszy” 
          Oszczędzaj wodę!”
          Stop suszy! Kampania społeczna” 
          Zapraszam do oszczędzania wody !
          Zaczarowana książka ilustracja wektor. Ilustracja złożonej z ...

           27.04.2020r. - poniedziałek  „Sketchnoting, czyli moja notatka wizualna”   
          zapraszam do udziału w  konkursie „Sketchnoting, czyli moja notatka wizualna”, który adresowany jest do uczniów klas V-VII. (przykłady znajdziesz na mojej drugiej podstronie w zakładce "Nauczyciele" wybierasz nauczyciela - Małgorzata Marmołowska. Robiliście coś podobnego z p.Izą) Wzory znajdziecie na stronie szkoły w zakładce "Nauczyciele" Małgorzata Marmołowska
          przykłady, jak wykonać
          Cechy krajobrazów Polski – Notatki geografia Lądy i oceany na Ziemi – Notatki geografia  Webinar "W 2019 będę wymiatać. Czyli o planowaniu bez postanowień ...
          24.04.2020r. - piątek   Kampania STOP pożarom traw         #pozostanwdomu
          13 marca 2020 r. rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna „Stop pożarom traw”. To już kolejna edycja kampanii informacyjnej prowadzonej wspólnie przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, która ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych. W związku z tym musimy dalej wdrażać kampanię społeczną, aby nie powtórzyła się sytuacja tak, jak z Biebrzańskim Parkiem  Narodowym. Zacznijmy od naszych najbliższych miejsc, nie pozwólmy dalej płonąć trawom.
          Oto kilka propozycji:
          Kilka filmów edukacyjnych dla zrozumienia tematu
           "Trawa to nie zabawa ..." 
           "Pożar lasu lub łąki 112" 
          "Znam Numery Alarmowe - teledysk edukacyjny dla dzieci"

          23.04.2020r. - czwartek  Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich     #pozostanwdomu
          23 kwietnia przypada największe święto czytelników obchodzone na całym świecie – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji organizowane są liczne wydarzenia literackie, kiermasze książek i spotkania autorskie. Z powodu kwarantanny, niektóre wydarzenia zostały przeniesione do Internetu, a mianowicie na Facebook. 
          Historia święta - autor tekstu Patrycja Bukowska  
          Hymn Książki
          Historia książki to niezwykła historia przedmiotuNajpiękniejsze Biblioteki Świata
          Ekranizacje książek dla dzieci
          Zadanie dla Was Drodzy Czytelnicy to udział w konkursie na napisanie pamiętnika.
          Ogólnopolski Konkurs pt. "Pamiętniki pandemii
          ......A NA ZAKOŃCZENIE FAJNY POKÓJ ZAGADEK CZYLI ESCAPE ROOM
           
          Katalog Biblioteki | przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto CHOCHLIKI W BIBLIOTECE
          22.04.2020r. - środa  Międzynarodowy Dzień Ziemi    #pozostanwdomu
          22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Święto ma na celu zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska naturalnego, w tym promowanie zachowań proekologicznych. Wiodącym tematem tegorocznej 50. edycji są działania na rzecz ochrony klimatu, w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.
          Dzień Ziemi - krotka prezentacja
          Obejrzyj ciekawe filmy
          50. Światowy Dzień Ziemi
          Dzień Ziemi - jak dbać o naszą planetę?
          Dzień Ziemi 22.04.2020r.
          Coś dla wszystkich chętnych
          malowanka
          krzyżówka
          quiz
          rebus 1
          rebus 2 
          rebus 3
          Zadania do wykonania. Po wykonaniu zrób fotkę i je zachowaj
          Dzień Ziemi; Malowanie Ziemi; Eksperyment
          Planeta Ziemia - praca plastyczna

          21.04.2020r. - wtorek   #pozostanwdomu  i dbaj o siebie i swoich bliskich
          Drodzy Uczniowie, od 16 kwietnia 2020r. musimy wszyscy nosić maseczki ochronne z tego powodu, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Przygotowałam dla Was inne ważne informację na temat bezpieczeństwa w czasie kwaratanny. 
          Przeczytaj ciekawą książek o kornawirusie pt. "Masz moc"
          Zadanie: Wykonaj ilustrację do przeczytanej książki.
          Ciekawa wizualizacja koronawirusa na świecie
          Ważnym elementem jest noszenie maseczki i rękawic ochronnych, ale niezbęną czynością zachowania bezpieczeństwa jest dokładne mycie rąk. Oto jak prawidłowo myć ręce:
          instrukcja 1
          instrukcja 2
          Może Drogi Czytelniku chciałbyś przystąpić do Ogólnopolskiego konkursu " Pamiętniki pandemii". 
          Brak dostępnego opisu zdjęcia.
          Wychodząc z domu pamiętajmy o zasłanianiu ust i nosa ... Dlaczego warto nosić maski antysmogowe | Oddech to życie Producenci nie śpią. Na rynku pojawia się coraz więcej masek ...
          Proponuję zabawę: wysyłajcie swoje zdjęcia w maseczkach - stworzymy nasz szkolny pamiętnik pandemii (to jedno z wielu zadań do stworzenia książki, więcej w zakładkach konkursy)
          BO W POMYSKU DZIECKO WIE, ŻE MASECZKA CHRONI JE.......

          20.04.2020r. - poniedziałek  Zamień lekcję w przygodę, czyli przepis na pokój zagadek w szkole  #pozostanwdomu
          Przygotowując kolejne zajęcia dla uczniów cały czas się zastanawiam, co zrobić aby w uczestnikach wzbudzić motywację wewnętrzną do pracy, do aktywnego udziału. A gdyby tak zajęcia zamienić w przygodę? Czy jest to możliwe w naszej szarej szkolnej codzienności, bo coraz trudniej jest zaskoczyć dzisiejszą młodzież. Warto się zastanowić, co lubią nasi uczniowie? Z pewnością na tej liście znajdą się gry i rywalizację, działanie i troszkę tajemnicy. A gdyby to wszystko miało miejsce na naszej lekcji? Czy uda nam się zamienić nudną lekcję ograniczającą się do rozwiązywania przykładów z podręcznika lub wysłuchania wykładu i robienia notatki na przygodę?
          ZAJRZYJ DO ZAKŁADKI BIBLIOTEKI W KTÓREJ ZNAJDUJĄ SIĘ ESCAPE ROOMY - możesz się świetnie bawić, poznawać, aktywnie i z przyjemnością powtarzac.....LINK: Chcesz znaleźć więcej? Odwiedź stronę biblioteki na facebooku  
            
          17.04.2020r. - piątek 77. rocznica Powstania w Getcie Warszawskim   #pozostanwdomu
          19 kwietnia Muzeum POLIN organizuje ósmą edycję Ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, która upamiętnia wybuch powstania w getcie warszawskim. W tym roku przenosimy akcję do internetu: #zostańwdomu i pokaż w mediach społecznościowych, że #ŁączyNasPamięćZ okazji 77. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim Biblioteka Szkolna zaprasza na jej obchody. Rocznica wprawdzie jest 19 kwietnia 2020r., ale my obchodzimy ją już 17 kwietnia 2020r.
          Oto moje propozycje:
          Co to za akcja?
          Marek Edelman - bohater z ulicy Dzielnej
          Akcja Żonkil 2020
          Jak wykonać żonkile?
          link do pobrania szablonu
          Inne formy żonkila
          Jak narysować? 
          Jak wykonać z bibuły? 
          Jak narysować elektronicznie? 
          Jak pokolorować? 
          Drogi Czytelniku wykonaj żonkile i zrób zdjęcie. Mozna żonkila powiesić na szybie, aby uczcić pamięć bohaterów Geta Warszawskiego.
          Dlaczego nalezy pamiętać o Ogólnopolskiej akcji Żonkil?
          Ciekawostki
          Gwoździec Re!construction

          Gwoździec Synagogue - virtual recreation
          Muzeum POLIN, Warszawa | Strefa Przestrzeni 

          16.04.2020r. - czwartek Spójrz inaczej na swoje lektury   #pozostanwdomu
          Zapraszam Was moi drodzy do dyskusji na temat tego co chętnie czytacie i co moglibycie polecić swoim kolegom. Stwórzmy razem listę lektur szkolnych.
          Ja na pewno widziałabym na liście lektur, wydaną w tym roku powieść Cud chłopak. Myślę, że koniec szkoły podstawowej lub początek gimnazjum byłby dobrym okresem na taką lekturę. Powieść R.J. Palacio podsunęłabym każdemu dziecku w wieku od dziesięciu lat, jakie tylko bym spotkała. Historia chłopczyka, który w takim właśnie wieku pierwszy raz idzie do szkoły ze względu na swoją chorobę i związaną z tym deformację twarzy, jest porządną nauką przyjaźni i tolerancji, a także zaglądania w głąb człowieka, a nie tylko na jego aparycję.
          Po „Cud chłopaku” kolej na coś ze szczyptą magii i przygody. I tutaj na scenę wkracza Robert McCammon i jego wspaniałe Magiczne lata. Ileż bym dała, żeby już teraz, kolejny raz sięgnąć po tę historię! Wypełniona tajemnicą i przygodą, z lekką nutką fantastyki, a mimo wszystko wciąż tak bliska, że chciałoby się wedrzeć w książkę, wsiąść na rower i razem z dwunastoletnim Corym Mackensonem wyruszyć ku przygodzie. To, jedna z najcieplejszych i najwspanialszych książek, jakie dane mi było czytać.

          Zagadka Detektywa Pozytywki
          15.04.2020r. - środa  1054. rocznica Chrztu Polski     #pozostanwdomu
          14 kwietnia obchodzimy Święto Chrztu Polski. To nowe święto państwowe, przyjęte 22 lutego 2019 r. ustawą Sejmu RP. Jego ideą jest upamiętnienie przyjęcia przez księcia Polan Mieszka I chrztu świętego, co zdaniem historyków odbyło się 14 kwietnia 966 roku. Chrzest zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich. Niekiedy uważa się go również za symboliczny początek państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego. W tym roku święto to przypadło w czasie wielkanocnej przerwy świątecznej, więc chciałabym Was zaprosić do małego powspominania.
          Film edukacyjny na temat historii Chrztu Polski
          Historia Polski 
          Legenda o Rusie, Lechu i Czechu ...
          Poznajemy miasta związane z powataniem państwa polskiego w okresie panowania Mieszka I- Ostrów Lednicki : 
          Gniezno 
          Poznań - Brama Poznania
          Poznań. Historia Katedry
          Życie codzienne w początkach państwa polskiego
          Zadanie do wykonania. Jeżeli możesz to wydrukuj i pokoloruj. Pracę zachowaj.
          08.04.2020r. - środa  Wesołych Świąt     #pozostanwdomu
          Zdrowych i pogodnych Świąt Wielkanocnych, Pełnych wiary, nadziei i miłości oraz radosnego nastroju      z hasłem #pozostanwdomu W wolnej chwili zapoznaj się z materiałem przygotowanym z okazji świąt:
          Poznajemy zwyczaje, symbole ...
          zwyczaje 
          symbole 
          Śmingus Dyngus Kilka propozycji do wykonania w wolnej chwili ...
          zajączek ze skarpety
          zając z paierowej dłoni
          wielkanocne inspiracje 
          prace plastyczne do druku
          Mushroom house book - Download Free Vectors, Clipart Graphics ...

          07.04.2020r. - wtorek Światowy Dzień Zdrowia.  
             Dziś ważne dla wszystkich święto, otóż Światowy Dzień Zdrowia,  a w Polsce znane również jako Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Z tej okazji chciałam Was zaprosić do obchodów tego wydarzenia, a więc:
          - o godz. 13:00 wszyscy chętni  razem stańmy w oknach, na balkonach i przez minutę, wspólnie z całą Polską brawami podziękujmy medykom,
          - można również wykonać plakat i napis – podziękowań, a następnie swoje podziękowania udostępnić i nakleić na oknach mieszkań,
          - Ogólnopolska akcja „Kartka dla Medyka” (wykonujemy katrkę)  – czekam do piątku.
          Propozycje opiekuna biblioteki szkolnej:
          Program "Zdrowie nietrudne" 
          10 zasad zdrowego odżywiania
          kolorowanki edukacyjne
          #CzyWieszJak #NaukaWarzyw
          Dzisiejsze święto to doskonała okazja, aby podziękować wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy stoją na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem.Brak dostępnego opisu zdjęcia. 
          06.04.2020r. - poniedziałek Ogólnopolska akcja "Kartka dla Medyka"
          Portal Specjalni.pl wraz z Biblioteką Szkolną zapraszają do Ogólnopolskiej akcji „Kartka dla Medyka”, która polega na narysowaniu lub namalowaniu kartki – podziękowań raz wykonaniu jej zdjęcia. Zdjęcie kartek  proszę przesyłać na mojego Messengera a ja dalej. Zróbmy to do piątku (10.04.2020r.) i podziękujmy wszystkim Medykom, którzy o nas dbają.
          Zachęcam gorąco.
          Brak dostępnego opisu zdjęcia.
          03.04.2020r. - piątek  Bezpieczna strefa „Rusz się z Kubusiem” w ramach Tygodnia Bezpiecznego Internetu
          Graj z Kubusiem
          Rusz się z Kubusiem
          Ogladaj z Kubusiem
          Słuchaj z Kubusiem
          Zapraszam również rodziców i dla nich coś ciekawego się znajdzie. 
          02.04.2020r. - czwartek Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
          Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Chritiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych, więc Was Drodzy Czytelnicy zapraszam do wspólnej zabawy.
          "Głód słów". List do dzieci całego świata z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci 2020
          Biografia Hansa Christiana Andersena
          Baśnie Andersena do samodzielnego przeczytania
          Hans Christian Andersen "Baśnie" audiobook 
          "Pan Andersen opowiada" to cykl filmów do Rodzinnego oglądania
          Baśń "Swiniopas"
          Baśń "Głupi Jasio"
          Baśń "Kwiaty małej Idy"
          Baśń "Królowa śniegu cz.1.
          Baśń "Królowa śniegu" cz. 2.
          Baśń "Calineczka"
          Baśń "Księżniczka na ziarnku grochu"
          Kolorowanki dla Czytelników
          książki
          bohaterowie baśni Andersena online
          flaga Dani - kraj z ktorego pochodził H.C. Andresen
          Illustration Of A Pop-up Book With A Knight And A Dragon Royalty ...

          01.04.2020r. - środa Międzynarodowy Dzień Ptaków 
          1 kwietnia 2020r. jest Międzynarodowym Dniem Ptaków. Ptaki od wieków inspirują i fascynują ludzi – są symbolem wolności, potrafią latać, pięknie śpiewać. Niestety, rośnie liczba zagrożeń, które powodują, że ich populacja się zmniejsza. Międzynarodowy Dzień Ptaków ma zwrócić uwagę na ten problem – zanim będzie za późno...
          Zapraszam Was do wspólnej zabawy.
          Głosy ptaków 
          Kolorowanki online
          Papierowy ptak - jak go wykonać? Wykonaj i zachowaj pracę.
          Filmy o ptakach występujących w Polsce i na świecie
          Rozwiąż mini test o polskich ptakach.
          Bocian biały w Polsce.
          Ptaki Polski.
          Obejrzyj piękne ptaki.
          Obejrzyj piękne ptaki.

          31.03.2020r. wtorek  UNICEF nas wspiera w walce z koronawirusem.
          „UNICEF” to Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, który aktywnie włącza się w ochronę praw dziecka i nie tylko. Bierze też udział w ogólnoświatowych akcjach na rzecz dzieci. W tym roku również włączył się w „czas koronawirusa”. Związku z tym zapraszam do Ogólnopolskiej akcji „Co każdy młody człowiek może zrobić pozostając w domu?”.
          Linki do materiałów:
          Co każdy młody człowiek może zrobić pozostając w domu?
          Zeszyt zadań dla najmłodszych
          Spobuj wykonać zadania. Swoje prace zachowaj lub wykonaj zdjęcie.
          30.03.2020r. - poniedziałek  Zostań w domu - kwarantanna trwa.          #zostanwdomu
          Drodzy Czytelnicy, już od 30 marca 2020r. od godziny 8.00 ruszyły pierwsze lekcje z TVP! Materiały będą emitowane od poniedziałku do piątku na ogólnodostępnych antenach Telewizji Polskiej. Znajdą się także na VOD.TVP.PL. Pasmo to skierowane jest do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych. Sponsorem projektu „Szkoła z TVP” jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
          Linki do programów:
          Szkoła z TVP
          e - Szkoła
          „Wesoła Nauka” w TVP2 – pasmo dla najmłodszych
          Program edukacyjny „Wielkie Dzieła Małych Rąk”
          Zapraszam do oglądania!

          27.03.2020r. - piątek Noc Sów w domu
          Przeczytaj informacje o sowach (możesz wybrać 3 najciekawsze twoim zdaniem) i zapamiętaj jak najwięcej szczegółów.
          poznaj sowy
          Wybierz jedno działanie i wykonaj je. Zrób, proszę zdjęcie.
          kolorowe sowy
          dziecko sowy
          lub samodzielnie narysuj swoją ulubioną sowę.
               26.03.2020r. - czwartek Bezpieczny Internet w ramach Międzynarodowego Tygodnia z Internetem
          Zadanie polega na obejrzeniu, co najmniej 3 filmów edukacyjnych i porozmawianiu z rodzicami o bezpieczenstwie w Intrnecie. 
          owce w sieci
          panoptykon
          Domowe zasady ekranowe
          Drodzi Rodzicu i Czytelniku. Przeczytaj uważnie zalączony link i stwórzcie swoje zasady ekranowe.
          25.03.2020r. - środa  Wiosna
          Zadania  bardzo łatwe - poprostu pokoloruj online.
          Idzie wiosna
          wiosna w ogrodzie
          ptaki na drzewie
          ptaki i słońce
          Te zadania wymagają większego zaangażowania, lecz są do wykonania. Po wykonaniu zrób zdjęcie lub zachowaj prace.
          wiosenny sad
          sianie rzeżuchy
          przestrzenny tulipan
          24.03.2020r. - wtorek 
          Drogi uczniu: przepisz wiersz pt. "Powitanie wiosny" najładniej jak potrafisz np. na kolorowej      kartce. Po zakończeniu zadania zachowaj pracę.
          To zadanie polega na obejrzeniu filmu i wynotowaniu, jakie zwierzęta i rosliny w nim                     występują. Powodzenia.
          23.03.2020r. - poniedziałek 
          "Budzik Wiosna"- program edukacyjny. Drogi Czytelniku obejrzyj go
          Pakiet edukacyjny - proszę wydrukować kartę pracy "Jak zrobić trójwymiarowego ptaszka?".      Spróbuj ptaszki pokolorować i zawiść je w swoim pokoju. Zrób zdjęcie.Children riding bikes pop up book illustration.

          Czytanie on-line bez ryzyka zakażenia. Największa biblioteka cyfrowa w Polsce otwarta !
          NINATEKA.       Filmy, spektakle, koncerty - ogladaj i słuchaj
          "Jak się fruwa?" 
          Dzieci uczą Rodziców
          Odgłosy ptaków
          Nela Mała Reporterka

           

           

           

          dla starszych uczniów - poprawiamy i upiększamy zdjęcia
          http://narzedziaetwinning.blogspot.com/2010/01/pizap.html - instrukcja (strona)

           

           

           

          ===========================================================
          świetne puzzle dla małych i dużych

          Jigsaw Planet – e-puzzle to aplikacja komputerowa do tworzenia puzzli z dowolnego obrazu pobranego z dysku komputera.
          https://www.jigsawplanet.com/
          Zalety:
           serwis oferuje ogromną liczbę układanek utworzonych przez innych użytkowników

           

           

           

          •  można przeglądać według różnych kryteriów (np. ostatnio utworzone, popularne w tym tygodniu, najczęściej układane)
          •  bez zakładania konta można układać puzzle rywalizując z innymi graczami na czas
          •  posiadając konto można tworzyć układanki i decydować, kto ma do nich dostęp wysyłając link
          •  to atrakcyjne narzędzie dla nauczycieli pracujących zdalnie z młodszymi dziećmi

           

           

           

          ============================================================================
          ToonyTool - stwórz swój komiks

          https://www.toonytool.com/

          ToonyTool to bezpłatna aplikacja do tworzenia komiksów, plakatów czy memów na dowolny temat. Bez logowania, bez znajomości angielskiego (na przeglądarce Chrom ).
          Stwórz komiks na podstawie przerabianej lektury lub jej fragmentu, wykonaj niekonwencjonalny plakat, podpisz części ciała w języku obcym, narysuj śmiesznego mema jak wygląda Twoja zdalna lekcja w-fu…to tylko niektóre zadania jakie nauczyciel może zadać uczniowi wykorzystując tę aplikację.
          Oprócz gotowych elementów ToonyTool daje niekończące możliwości pobierania postaci i teł z dysku. Gotowe prace pobieramy na swój komputer, drukujemy lub dzielimy się nimi za pośrednictwem Sieci.

           

           

           

          =============================================================================
          Tux Paint – sprytne rozwiązanie dla małych artystów.

          http://www.tuxpaint.org/?lang=pl

          Bezpłatny i intuicyjny program Tux Paint umożliwi młodszym dzieciom tworzenie niepowtarzalnych prac plastycznych. Obecność gotowych narzędzi i stempli pozwoli im m.in. na tworzenie tęczy, stawianie muru, czy łąki pełnej kwiatów i soczystej trawy. Istnieje możliwość wykorzystania czystego płótna, gotowych kolorowanek i dogrywania własnych projektów.

           

           

           

          ==========================================================================================
          dla nauczycieli i nie tylko

           

           

           

  • Galeria zdjęć

      brak danych