• Narodowe Święto Niepodległości - Bytów 2022

            Nasz poczet sztandarowy uczestniczył w mszy świętej w kościele pw. św. Filipa Neri w Bytowie. Msza została odprawiona z okazji obchodów Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości w intencji naszej Ojczyzny. Podczas uroczystości reprezentowali nas uczniowie klas 8: Michalina Zorn, Aleksandra Pawłowska, Nadia Nowak, Aleksandra Szyszło, Jakub Borowiecki, Wojciech Sobisz.

            Opiekunem pocztu sztandarowego jest pan Krzysztof Jachyra

            • godz. 10:00 msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem sztandarów bytowskich organizacji i instytucji w kościele pw. św. Filipa Neri w Bytowie.
            • godz. 12:00 złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II na Placu św. Katarzyny w Bytowie, uroczyste wciągnięcie flagi oraz odśpiewanie hymnu.
          • 11 Listopada - Święto Niepodległości

            …Nie wstydźmy się kochać Polski,
            nie mówmy o niej tylko od święta.
            Ginęli za wolność ludzie.
            Musimy o tym zawsze pamiętać.”

            Dnia 10 listopada w naszej Szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii z okazji 104   rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Powiedzieć, że było pięknie i wzruszająco – to jakby nic nie powiedzieć. Nie jesteśmy w stanie opisać tego słowami.

            Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających odzyskanie przez Polskę niepodległości. Bogaty program artystyczny przedstawili uczniowie klasy VI.

            Akademię poprzedziło wprowadzenie sztandaru szkoły i odśpiewanie 4 zwrotek hymnu narodowego.

            Spektaklem teatru cieni młodzież uczciła przypadające Święto Niepodległości. Na taki sposób obchodów listopadowego święta zdecydowano się po raz pierwszy w historii Szkoły. Grupa dzieci z klasy VI wraz ze swoją panią – Anią Płaczkiewicz - przygotowała teatr cieni. Trwający 20 minut spektakl ukazywał losy polskiego żołnierza oraz losy jego mrodziny i bliskich od momentu wybuchu wojny aż do odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku. Było to naprawdę wzruszające przeżycie. Niejednemu z nas zakręciła się łezka w oku.​​​​

            Na koniec przedstawienia młodzież w hołdzie biało-czerwonej odtańczyła przepiękny taniec z szarfami

            Dyrektor podziękował nauczycielom - pani Ani Płaczkiewicz i panu Krzysztofowi Jachyra -  i uczniom za przygotowanie uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

            obejrzyj teatr cieni

            obejrzyj przedstawienie

          • Wybicki dla Kaszub

            Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze, w ramach wspólnej inicjatywy AKTYWNE KASZUBY zaprosiły dzieci uczące się języka kaszubskiego do udziału w siódmej  edycji konkursu plastycznego!

            W tym roku pod tytułem: Wybicki dla Kaszub.

            Tematyka tegorocznej edycji konkursu poświęcona jest Patronowi Roku 2022 ogłoszonego przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Józefowi Wybickiemu. 

            Nasza Szkoła wzięła udział w tegorocznej edycji. Prace w naszej szkole wykonali uczniowie klasy V Marcelina Łącka, Hanna Wolska, Zuzanna Głodowska, Wiktoria Malinowska, Natalia Kropidłowska i z klasy VI Oliwia Lass.

            Piękne prace, gratulujemy !!!

          • Wycieczka do Torunia z programu „Poznaj Polskę”

            Dnia 05.11.2012 roku odbyła się wycieczka klas IV, V, VI, VIII do Torunia, w ramach programu: „Poznaj Polskę”, którą dla dzieci zorganizawała p. Renata Labuda.

            Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Domu Mikołaja Kopernika. Dużym zainteresowaniem  dzieci cieszyła się wystawa interaktywna. Nowoczesne, multimedialne i interaktywne ekspozycje, projekcje wizualne, zgromadzone przedmioty, pamiątki  przybliżyły  nam sylwetkę wielkiego uczonego. Dalej ścieżka zwiedzania prowadziła do sal, gdzie znajdowały się stare meble i liczne pamiątki po Mikołaju Koperniku.

            Kolejnym miejscem wycieczki było Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium - Toruń”. W planetarium obejrzeliśmy seans pt. „Makrokosmos”.  Wrażenia przebywania pośród gwiazd i planet oraz wspólnej podróży do najdalszych galaktyk na długo pozostaną w pamięci. 

            Następnie udaliśmy się na pyszny obiad do restauracji. Po obiedzie czekał na nas pan przewodnik, z którym zwiedziliśmy Stare Miasto, które znajduje się na Światowej Liście Dziedzictwa Kultury UNESCO. Spacerem przeszliśmy i zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernikastatuetkę flisaka otoczonego przez żaby, nawiązującą do toruńskiej legendy oraz figurę psa Filusia. Uczniowie mieli też okazję obejrzeć Ratusz Staromiejski, który powstał pod koniec XV wieku. Miejska legenda mówi, że ratusz miał symbolizować kalendarz. Jedna wielka wieża symbolizowała jeden rok, cztery wieżyczki – cztery pory roku. W środku urządzono dwanaście wielkich sal, które miały symbolizować dwanaście miesięcy, a pięćdziesiąt dwa mniejsze pomieszczenia  – tygodnie w roku. Ratusz miał mieć trzysta sześćdziesiąt pięć okien i drzwi. Co cztery lata (rok przestępny) jedno okno zamurowywano.  Ogromną atrakcją dla uczniów okazała się Krzywa Wieża, która była niegdyś jedną z kilkudziesięciu baszt murów obronnych Torunia. Zgodnie z legendą grzesznik, opierając się plecami o ścianę wieży, nigdy nie będzie w stanie utrzymać równowagi i się przewróci. Jedynie człowiek prawy jest w stanie przejść test i zachować równowagę.

            Paniom Renacie Labuda oraz Justynie Hering wielka wdzięczność za zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom. Dziękujemy!

            Całodniowa wycieczka była dla uczniów dużą frajdą i zastrzykiem wiedzy.

          • „Nie śpiesz się”. Słowa poczekają, wydawca poczeka

            8 listopada 2022r uczniowie klas I, II i III mieli okazję poznać panią Barbarę Kosmowską – autorkę wielu powieści dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pisarka ma na swoim koncie wiele książek, za które otrzymała liczne nagrody. Uczniowie chętnie wysłuchali historii o książkach naszego gościa, o różnych sytuacjach życiowych, które stają się inspiracją dla jej opowiadań. 

            Kim jest Barbara Kosmowska?

            autorka powieści i słuchowisk radiowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych; Ukończyła Uniwersytet Gdański, gdzie uzyskała również tytuł doktora literaturoznawstwa. Debiutowała jako licealistka, zdobywała liczne nagrody w konkursach poetyckich. W swoim dorobku posiada prace naukowe z literaturoznawstwa, książki popularno-naukowe, wiersze, felietony, opowiadania i powieści.

            Jej powieść  „Pozłacana rybka” zdobyła I nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren,  „Kolorowy szalik” był nominowany do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, a „Tru” zdobyło tytuł Bestsellera Empiku 2017. W 2015 roku autorka otrzymała statuetkę "Guliwer w krainie liliputów" - nagrodę przyznawaną przez czasopismo "Guliwer" za całokształt twórczości.

            Mieszka i tworzy na Pomorzu – w Bytowie lub w leśnym domu na Kaszubach. Miłośniczka przyrody, szczególnie psów, kotów i grzybów . No i ‒ rzecz jasna ‒ ptaków.

            Barbara Kosmowska okazała się osobą niezwykle ciepłą i przyjazną, opowiedziała nam o swojej przygodzie z pisaniem. Spotkanie bardzo szybko zamieniło się w swobodną rozmowę. Pytaniom nie było końca. Wiemy również, że kocha zwierzaki – zwłaszcza koty i psy; uwielbia leniuchowanie, na które niestety zawsze ma zbyt mało czasu. Zatem … to nasza „pokrewna dusza”.

            Kolejka po autograf była bardzo długa.

          • A w zerówce pomarańczowo, dyniowo i przepysznie!

            Nadchodzi koniec jesiennych zbiorów, więc to najlepszy czas by ogłosić „Dzień Dyni” . W naszym przedszkolu święto to obchodziliśmy w piątek 28 października, wtedy to wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, można było poczuć się jak na dyniowej grządce.

            Dynie małe, dynie duże,
            dynie w dole, dynie w górze.
            Dynie z lewej, dynie z prawej,
            dynie kręcą się w zabawie. 

            Dzień Dyni 28.10.22 w Zerówce. Zabawa, radość, atrakcje. Było wesoło, kolorowo i pomarańczowo. 

          • Uczniowie poznają Polskę

            W środę 2 listopada uczniowie klasy II i III naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Trójmiasta w ramach programu MEN "Poznaj Polskę".

            Mamy nadzieję, że moc wrażeń i przeżyć na wycieczce, pozwoliła urozmaicić zajęcia lekcyjne, a nauka nabrała praktycznego wymiaru. Wrażenia oraz wiedza praktyczna z tego wyjazdu jest nieoceniona. 

             

            Wielkie brawa dla uczniów za wspaniałe zachowanie.

            Nauczycielom i wychowawcom, p. Krysi Zmuda Trzebiatowskiej, p. Małgosi Prądzyńskiej, p. Kasi Mrozek Gliszczyńskiej oraz p. Wiktorii Buszman wielka wdzięczność za zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom. Jesteście Wielcy! Dziękujemy!

            Oto dość obszerna relacja fotograficzna:

            Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – oddział zamiejscowy Muzeum Narodowego w Gdańsku, znajdujący się w Będominie na Kaszubach. Muzeum ulokowano w dworze szlacheckim, należącym w latach 1740-1785 do rodziny Wybickich. Tam urodził się Józef Wybicki, twórca tekstu Mazurka Dąbrowskiego, hymnu państwowego Polski.

            Centrum Nauki Experyment w Gdyni – centrum nauki, edukacyjna instytucja popularyzująca naukę w formie interaktywnych instalacji i pokazów. Stawia sobie za cel łączenie nauki i zabawy oraz prowadzenie działań upowszechniających naukę.

            Akwarium Gdyńskie – ogród zoologiczny działający w strukturach Morskiego Instytutu Rybackiego. Modernistyczny budynek Akwarium wybudowany w 1938 roku, usytuowany jest w Gdyni przy Alei Jana Pawła II, na Molo Południowym. Ogród zoologiczny prezentuje faunę i florę związaną ze środowiskiem wodnym i wodno-lądowym.

            Skwer Kościuszki to główne miejsce rozrywki i wypoczynku mieszkańców Gdyni i turystów chcących pospacerować i obejrzeć przy okazji liczne morskie atrakcje w postaci zabytkowych okrętów oraz dużych wycieczkowców. Warto zwiedzić polski niszczyciel ORP Błyskawica oraz najsłynniejszy polski żaglowiec - Dar Pomorza.

            ...... no i czywiście należało cos przekąsić aby mieć siły do zwiedzania.... śniadanko..... obiadek i oczywiście żelazny punkt programu kolacja w McDonalds

          • Poznaj Polskę

            W dniach 16 – 18 października 2022 r. uczniowie klas VIII uczestniczyli w wycieczce  dofinansowanej przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. 
            Wyjazd na Mazury wiąże się nie tylko z poznawaniem magicznego regionu, który każdemu znany jest z bogactwa jezior oraz unikalnej flory i fauny, ale podczas pobytu w tej krainie można zagłębić się w historię Polski.

            Kultura i dziedzictwo narodowe - GRUNWALD Pola Grunwaldzkie, miejsce gdzie rozegrała się jedna z najsłynniejszych bitew Europy doby średniowiecza, zostały uznane za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 17 września 2010 roku.​​​​​​​

            Kultura i dziedzictwo narodowe - KANAŁ ELBLĄSKIżeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. W 1978 fragment kanału uznano za zabytek techniki, natomiast w 2011 został uznany za pomnik historii. Kanał Elbląski w 2007 r. w plebiscycie „Rzeczpospolitej” został uznany za jeden z siedmiu cudów Polski

            Kultura i dziedzictwo narodowe - MUZEUM KOPERNIKA WE FROMBORKUMuzeum jest prawdziwą świątynią nauki i sztuki, która swoją siedzibę znalazła na Wzgórzu Katedralnym należącym do zabytków najwyższej klasy.

            Największe osiągnięcia polskiej nauki - OBSERWATORIUM I PLANETARIUM W OLSZTYNIE - Olsztyńskie Planetarium od blisko czterdziestu lat stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Olsztyna. W pobliżu Planetarium, na wzgórzu, w odrestaurowanej, zabytkowej wieży znajduje się Obserwatorium Astronomiczne. Obserwatorium kusi amatorów rozgwieżdżonego nieba imponującą kolekcją teleskopów zainstalowanych na samym szczycie wieży.
            Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne to miejsce nastawione na promocję nauk przyrodniczych oraz astronomii.

            Kultura i dziedzictwo narodowe - ZAMEK KRZYŻACKI W NIDZICY - Aktualnie zamek służy za miejskie centrum biznesu, kultury i rozrywki. Mieści się w nim: Muzeum Ziemi Nidzickiej z ekspozycją etnograficzno-historyczną, Nidzicki Ośrodek Kultury, Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, Galeria Autorska Hieronima Surpskiego, pracownia rzeźby i biblioteka miejska. 

            Wycieczkę zorganizowali i opiekę nad grupą młodzieży sprawowali wychowawcy:

            pan Damian Pokładowski i pan Krzysztof Jachyra.

            DZIĘKUJEMY!

          • WITAJCIE W SZKOLE PIERWSZAKI !

            28 października br. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania na uczniów dzieci klasy I.

            W uroczystości brali udział uczniowie klasy drugiej i trzeciej wraz z wychowawcami, dyrektor szkoły mgr Andrzej Marmołowski, zaproszeni goście oraz Rodzice.

            To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców. Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie, taneczne i wokalne. Zapewniali także, że znają szkolną rzeczywistość i są gotowi podejmować uczniowskie wyzwania. To był egzamin, który zdali na szóstkę. Pierwszoklasiści przygotowywali się do tego dnia długo i wytrwale pod kierunkiem wychowawczyni - pani Ani Sikorskiej.

            W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym uczniowie klasy pierwszej ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły dokonał symbolicznego pasowania na ucznia, dotykając ołówkiem, jak czarodziejską różdżką, ramion dzieci. Od tej chwili stali się oni nowymi członkami naszej wielkiej szkolnej rodziny!

            Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nie zabrakło też upominków od rodziców. Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

            Po skończonej akademii nasi bohaterowie wraz z rodzicami udali się na słodki poczęstunek zorganizowany przez swoich rodziców.

             Pierwszakom życzymy wielu sukcesów w murach naszej szkoły!

          • Nie takie straszne....

            W naszej szkole mamy nowych przyjaciół z Peru, Wietnamu, Madagaskaru i wschodniej Afryki. Są nimi patyczaki rogate, straszyki diabelskie, karaluchy madagaskarskie i ślimaki afrykańskie. Uczniowie uwielbiają spędzać przerwy śródlekcyjne wraz z nimi i dbają, aby czuły się zaopiekowane

          • Kaszubi w stolicy.....Kaszub - wycieczka do Gdańska

            22 października klasy I-III wybrały się w ramach lekcji języka kaszubskiego na wycieczkę do Gdańska. W stolicy Kaszub przywitała nas Pani przewodnik, która zaprowadziła nas w ciekawe miejsca i opowiedziała legendy i historię tego pięknego miasta. Uwieczniliśmy wszystko na zdjęciach. Potem nastąpił czas na zabawę w Centrum rozrywki dla dzieci Loopy s World. Po skończonej zabawie pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

            Za opiekę nad dziećmi bardzo dziękujemy p. Renacie Labuda, p. Angelice Kamińskiej, p. Basi Silka i p. Justynie Hering.

          • Miejsca pamięci narodowej w mojej okolicy - konkurs

            Miło nam poinformować, że uczniowie klasy szóstej naszej szkoły pod kierunkiem pani Teresy Karcz i przy wsparciu medialnym pani Anny Płaczkiewicz, zajęli I miejsce w konkursie. Gratulujemy paniom oraz uczniom:

            Blanka Szulc

            Milena Kropidłowska

            Agata Mallek

            Magdalena Kręczkowska

            Błażej Kreft

            Karol Piekarski

            KLIKNIJ TUTAJ

            24 października 2022r. został rozstrzygnięty w Olsztynie konkurs historyczny pn. „Miejsca pamięci narodowej w mojej okolicy”. Organizatorem  konkursu byli: Stowarzyszenie Gmin „Polskie zamki gotyckie” i Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie.

            Pierwszym zadaniem uczestników było wspólne przygotowanie wizytówek dla miejsc lub postaci  zasłużonych dla historii i kultury regionu wraz z krótkim opisem.

            Natomiast drugim zadaniem było przygotowanie przewodnika edukacyjnego po miejscach pamięci narodowej w swojej okolicy w formie jednej, wspólnej pracy przedstawiającej krótki, atrakcyjny opis historyczny miejsc, w formie prezentacji multimedialnej, filmu, przewodnika edukacyjnego.

            Uczniowie naszej szkoły  do swojego projektu wybrali:

            • MUZEUM SZKOŁY POLSKIEJ  W PŁOTOWIE,
            • POMNIK BOJOWNIKÓW O WOLNOŚC I POLSKOŚĆ ZIEMI BYTOWSKIEJ,
            • POMNIK POŚWIĘCONY SPOŁECZNOŚCI ŻYDOWSKIEJ ZIEMI BYTOWSKIEJ,
            •  ZESPÓŁ PARKOWO – CMENTARNY  Z LAPIDARIUM PRZY CERKWI ŚW. JERZEGO,
            • ZAMEK I MOST KOLEJOWY.

            Przewodnik zatytułowano” Bytów – miasto na Kaszubach, czyli vademecum wiedzy o wielokulturowości Ziemi Bytowskiej”. W poszukiwaniu wiadomości, gromadzeniu materiałów fotograficznych i filmów w ramach koła historycznego zorganizowano wycieczkę po okolicy, a także zorganizowano spotkanie z p.  Brygidą Pakulnicką – opiekunem wystawy Szkoły Polskiej w Płotowie.

            Nasza szkoła za przygotowany przewodnik otrzymała I Miejsce w konkursie  oraz Certyfikat „Przyjaciel dziedzictwa kulturowego Warmii, Mazur i Pomorza. Miejsca pamięci narodowej”

            uczestnicy konkursu podczas nagrań

          • „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”

            W dniu 26 października w naszej szkole odbyła się III Międzynarodowa edycja VII Ogólnopolskiej Akcji „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. W akcji wzięli udział uczniowie, wychowankowie przedszkola i nauczyciele. Cała społeczność szkolna w tym dniu przyniosła do szkoły swoje ulubione książki. Wykorzystując przerwę oddali się wspólnemu czytaniu. W każdym zakątku szkoły (sala lekcyjna, schody, korytarz, świetlica, biblioteka szkolna, plac zabaw itp.)można było spotkać czytających uczniów.

            Celem tej akcji było propagowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na czytanie jako atrakcyjną formę spędzania czasu. „BRAWO” dla wszystkich, którzy wzięli udział w biciu rekordu czytania na przerwie. Wszystkim uczestnikom akcji serdecznie dziękujemy!

            Widzimy się za rok i mamy nadzieję, że będzie nas czytających jeszcze więcej!!!

            Czytali wszyscy?....... czy ty też? Znajdź siebie na zdjęciu

    • Godziny dzwonków

      Piątek 19.04.2024
    • Kontakty

        • Nazwa szkoły
        • Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II w Pomysku Wielkim
        • Telefon
        • +48 59 822-49-10
        • Adres szkoły
        • ul. Gdańska 33
          77-121 Pomysk Wielki
          Poland
    • Herb Polski
    • Biuletyn informacji publicznej
    • Librus Synergia
  • Galeria zdjęć

      brak danych