23.02.2018r. w naszej szkole w ramach lekcji języka kaszubskiego odbyły się warsztaty garncarskie przeprowadzone przez Pana Pawła Selę z Gowidlina. Warsztaty garncarskie są niepowtarzalną okazją do rozwijania zdolności manualnych, koniecznych w dalszym prawidłowym rozwoju każdego dziecka. Sprzyjają także rozwijaniu kreatywności, wyciszeniu i skupieniu na wykonywanej pracy. Głównym narzędziem są nasze dłonie, zatem każdy ulepiony przedmiot jest jedyny w swoim rodzaju, wyjątkowy.
Na początek Pan Paweł Sela przedstawił dzieciom historię garncarstwa, techniki oraz tradycje kaszubskie , bajki i anegdoty związane z tym zawodem. Uczestnicy zajęć mieli okazję zobaczyć jak na kole garncarskim powstają naczynia z gliny, a także sami mieli możliwość wykonania naczyń glinianych, które będą brały udział w kolejnym konkursie: „Ludowe talenty” na naszym bytowskim Zamku.
REJONOWY KONKURS BIBLIJNY DOTYCZĄCY ZNAJOMOŚCI „KSIĘGI WYJŚCIA”.
W dniu 09 lutego 2018 roku w Gimnazjum nr 2 w Bytowie, odbył się rejonowy konkurs biblijny ze znajomości Księgi Wyjścia. W konkursie wzięło udział kilkunastu uczniów powiatu bytowskiego między innymi: z Miastka, Brzeźna Szlacheckiego, Bytowa i Zespołu Szkół w Parchowie. Test sprawdzający wiedzę ucznia obejmował 33 pytania i zadania otwarte. Naszą szkołę reprezentowali Natalia Szychucka i Mikołaj Parol, który zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego.
Mikołaj będzie reprezentował naszą szkołę 12 maja w Rumi.
Gratulujemy !!!!!!!!!!!!!!!!!
1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, zwanych również żołnierzami drugiej konspiracji. Byli oni uczestnikami powstania, które rozpoczęło się po wejściu Armii Czerwonej na tereny Polski w 1944 roku.
W tym roku po raz ósmy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto tych, którzy po 1944 roku nie zgodzili się, by Polską rządziła komunistyczna władza z nadania Moskwy. Nie złożyli broni. Za tę postawę wielu zapłaciło najwyższą cenę.
Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli też zatrzeć ślad po niej na zawsze. Nie udało się. Po 50 latach zakłamania - także dzięki staraniom IPN - Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby – jak zamordowana przez komunistów „Inka” – warto „zachować się jak trzeba”.
Wspólnie dbajmy o pamięć o historii tych Żołnierzy! Zapraszamy do udziału w uroczystościach i imprezach, które odbywają się z okazji święta Wyklętych w całym kraju – zwłaszcza w wydarzeniach, przygotowanych przez Instytut i naszych partnerów.
Jest taka noc, na którą człowiek
czeka i za którą tęskni. Jest taki wyjątkowy
wieczór w roku, gdy wszyscy obecni gromadzą
się przy wspólnym stole, Jest taki wieczór,
gdy gasną spory, znika nienawiść… Wieczór,
gdy łamiemy opłatek, składamy życzenia…
To noc wyjątkowa…Jedyna…
Niepowtarzalna…Noc Bożego Narodzenia…
Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele radości oraz refleksji dotyczących minionego okresu i planów na nadchodzący Nowy Rok. W tych wyjątkowych dniach chcę wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Szkoły oraz oczywiście Uczniom i ich Rodzicom życzyć wiele zadowolenia i sukcesów z podjętych wyzwań. Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, z dala od zmartwień i trosk życia codziennego. Niechaj Wigilijny wieczór upłynie Wam w szczęściu i radości przy śpiewie pięknych kolęd i zapachu świerkowej choinki. Samych sukcesów w nadchodzącym Nowym Roku. Niech będzie to czas obfitości i rozwoju.
Andrzej Marmołowski
W grudniu odbył się zorganizowany przez panią Anitę Wica konkurs plastyczny pt. „Lubię Boże Narodzenie”. Do udziału w nim zaproszeni zostali wszyscy uczniowie naszej szkoły. Przedmiotem konkursu było stworzenie pracy, której głównym tematem były święta, w dowolnym formacie, wykonanej wybraną przez uczestników techniką plastyczną, z możliwością wykorzystania różnorodnych materiałów. Głównymi celami konkursu było zachęcenie dzieci i młodzieży do twórczego działania na miarę ich możliwości i umiejętności. Konkurs miał także przyczynić się do rozwoju ich zainteresowań i zaspokojenia potrzeby ekspresji oraz umożliwienia im osiągnięcia sukcesu. W konkursie wzięło udział 16 uczniów. Na ręce organizatorki oddano prace wykonane rozmaitymi, często innowacyjnymi technikami plastycznymi z wykorzystaniem różnych materiałów. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt komisji oceniającej, a ich autorzy zasługują na pochwałę i uznanie. Wyłonienie zwycięzców było bardzo trudne, więc jury zdecydowało nagrodzić prace odznaczające się szczególną pomysłowością. Podczas oceny uwagę zwracano na poziom aktywności twórczej oraz umiejętność łączenia ze sobą różnych technik, oryginalne ujęcie tematu, formę i ilość włożonej pracy.
Zostało wykonanych 15 pięknych i różnorodnych prac. Były to kartki świąteczne, ozdoby i stroiki. Jury wyłoniło zwycięzców:
I miejsce: Amelia Kreft IV b i Natalia Guba III a
II miejsce: Magdalena Przecherka III b i Bartek Harbaczonek III B
III miejsce: Michalina Landowska III a i Nadia Nowak III b
Pozostałe osoby otrzymały wyróżnienie. Są to:
Kuba Andrzejewski, Maksymilian Kuik- Studziński, Hania Harbaczonek, Maciej Kuik-Studziński, Nadia Pyrcha, Maja Nowotnik, Marysia Nowotnik, Zofia Szreder, Maja Depka Prądzyńska
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole organizuje się wigilie klasowe. W tym uroczystym dniu uczniowie przychodzą do szkoły w odświętnych strojach. Nikną waśnie i spory. Uczniowie przynieśli potrawy. Rodzice czynnie włączyli się w przygotowania smakołyków, barszczu z uszkami i wigilijnych potraw. W tym uroczystym dniu uczniowie naszej szkoły dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy. Płynęły składane z głębi serc życzenia, uśmiech gościł na wszystkich twarzach. Ze wszystkich stron dało się słyszeć ciepłe i szczere "Wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku". Oczywiście były też prezenty i dużo radości z tego powodu. Wszyscy już czują atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Dekoracje na korytarzu, zapach choinki w klasie, dźwięk kolęd wprowadza nas w podniosły nastrój.
Nie udałoby się wszystkiego tak przygotować i sprawnie przeprowadzić, gdyby nie nieoceniona pomoc rodziców, którzy w tym gorącym przedświątecznym okresie poświęcili swój wolny czas i pomogli wspólnie przybliżyć dzieciom piękne tradycje Świąt Bożego Narodzenia obchodzonego w naszych polskich domach. Dziękujemy!
W dniu 12 grudnia w naszej szkole odbył się coroczny KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK dla klas I-VII. Organizatorem konkursu była p. Renata Labuda i Krzysztof Jachyra. W jury zasiedli panowie: Dyrektor naszej szkoły p. Andrzej Marmołowski i dawny uczeń naszej szkoły, muzyk Dawid Trzeciński.
Konkurs organizowany był w naszej szkole już po raz czternasty. Miał na celu kultywowanie zwyczaju śpiewania kolęd, rozbudzanie zainteresowania muzyką, docenianie dzieci uzdolnionych muzycznie. W konkursie wzięły udział dzieci, które wygrały w etapach klasowych. Łącznie do finału przystąpiło 47 uczniów. Dzieci oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I- III i IV-VII. Poziom konkursu był bardzo wysoki.
W efekcie przeprowadzonego konkursu przyznano nagrody następującym uczestnikom:
W kategorii solista klas I-III
I MIEJSCE HANNA WĘSIERSKA
II MIEJSCE NATAN FORNAL
III MIEJSCE DOMINIK WOLSKI
W kategorii solista klas IV-VII
I MIEJSCE MICHAŁ PRANCZK
II MIEJSCE ZUZANNA MYSZKA
III MIEJSCE MARCELINA CYBULA
W kategorii zespołów klas I-III
I MIEJSCE ZESPÓŁ Z KLASY I w składzie: Lena Łoń, Blanka Szulc, Maja Nowotnik, Karol Piekarski
II MIEJSCE ZESPÓŁ Z KLASY III A w składzie: Michalina Zorn, Amelia Treder,Natalia Guba, Aleksandra Treder
III MIEJSCE ZESPÓŁ Z KLASY III B w składzie: Magdalena Przecherka, Wojciech Sobisz, Bartłomiej Harbaczonek, Karol Treder
W kategorii zespołów klas IV-VII
I MIEJSCE ZESPÓŁ Z KLAY VII w składzie: Natalia Brzeska, Patrycja Węsierska, Zuzanna Węsierska, Lidia Sobisz
II MIEJSCE ZESPÓŁ Z KLASY V w składzie: Oliwia Węsierska, Aleksandra Stojewska, Zuzanna Kuchta
III MIEJSCE ZESPÓŁ Z KLASY VI w składzie: Maja Depka Prądzyńska, Fabian Kuczkowski, Natalia Szychucka, Alicja Las!
11 grudnia w Szkole Podstawowej w Gostkowie odbył się I Gminny Konkurs Matematyczny dla klas czwartych „MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA”. Do konkursu zgłosiło się 5 szkół z gminy Bytów (SP 2, SP 5 Bytów, SP Niezabyszewo, SP Gostkowo i SP Pomysk Wielki). Każda szkoła przeprowadziła najpierw własne eliminacje szkolne, na szczeblu gminnym w konkursie wzięło udział 12 czwartoklasistów. Uczniowie w ciągu 45 minut rozwiązywali zadania z wykorzystaniem tabliczki mnożenia i dzielenia, walcząc o tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia.
Naszą szkołę reprezentowały mistrzynie tabliczki mnożenia
ZUZIA HEMMERLING I MARYSIA NOWOTNIK.
Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody oraz dyplomy.
DZIEWCZYNOM GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW
Mikołajki były w klasie pierwszej przepełnione wieloma niespodziankami. Gdy wszyscy weszli do klasy, okazało się, że na dzieci czekał słodki prezent oraz wspaniały list od Mikołaja. Zapraszał wszystkich na kolejną przygodę. Przed szkołą na nas bus z pomocnikiem Mikołaja. Pojechaliśmy do Płotowa. Dzieci w części warsztatowej poznały tradycyjne materiały i techniki wykonywania dawniej ozdób oraz własnoręcznie nadały kształt choinkowym pierniczkom i wykonały długi łańcuch. Wróciliśmy w dobrych humorach i pełni wrażeń. A przed salą stała choinka ....kolejna niespodzianka.
W świątecznych warsztatach w Płotowie uczestniczyły również dzieci z oddziału przedszkolnego oraz z "zerówki"
6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach.
Każda grupa szkolna świętowała ten dzień tym razem we własnym gronie, ponieważ wspólne mikołajkowe wyjazdy odbyły się nieco wcześniej................. i tak klasa pierwsza uczestniczyła w warsztatach pieczenia pierniczków, klasa czwarta wspólnie cieszyła się z otrzymanych prezentów szybko organizując konkurs układania puzzli otrzymanych od Mikołaja................ każda klasa wraz z wychowawcą przygotowała niespodzianki. O dziwo! w tym roku nikt nie dostał rózgi, co można uznać za fenomen na skalę światową!
To był fajny, ciekawy dzień… - Długo będę go pamiętać… - Lubię mikołajki… - to słowa dzieci, wspominających ten dzień. A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu, żłobka… A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia. Wesołych Świąt!!!
Poniedziałek, 27 listopada dzieci z klas I, IIa, IIb, IVa, IVb oraz V spędziły w Drzewinie, Wiosce Świętego Mikołaja. Oprowadzał nas po niej skrzat, który najpierw zaprosił nas do lapońskiego namiotu, gdzie zostaliśmy poczęstowani ulubionym napojem św. Mikołaja „berry juice”. Napój ten przyrządza Pani Mikołajowa i zawiera on 1% tajnego, magicznego składnika. Bardzo nam smakował! Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób powstają bombki na choinkę.
W Przystanku Świętego Mikołaja czekało na uczniów jeszcze wiele innych atrakcji. Jedną z nich były warsztaty zdobienia bombek oraz tworzenia stroików świątecznych. To doskonała okazja żeby w ten świąteczny czas miło spędzić kilka chwil i zintegrować się w zespole rówieśników. Nie przegapiliśmy również wizyty u Świętego Mikołaja, którego można było poprosić o wymarzony prezent pod choinkę. Dla najmłodszych było to nie lada przeżycie, w szczególności fakt, że można osobiście porozmawiać z samym Świętym. Następnie udaliśmy się do sklepiku Im. Rudolfa Renifera aby zakupić kilka pamiątek oraz świątecznych ozdób. Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w wyjątkowy przedświąteczny nastrój.
Klasa I uczestniczyła w kilku konkursach międzyszkolnych organizowanych przez SP nr 5 w Bytowie oraz uzyskała swoje pierwsze sukcesy. Wszyscy bardzo starannie wykonali prace na konkursy plastyczne. Natomiast na konkurs recytatorski wspaniale opanowali treść wierszy, a także pięknie je recytowali.
Uczestników w każdym konkursie było bardzo wielu.
W konkursie recytatorskim pt. „Wisła w poezji” wzięli udział :
Milena Kropidłowska
Magdalena Kręczkowska
Maja Nowotnik
Julian Kulaszewicz
W kategorii klas I- III Maja Nowotnik zdobyła III miejsce za recytację, a Lena Łoń zdobyła III miejsce za pracę plastyczną.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy w konkursie plastycznym pt. „Moja rodzina podróżuje po okolicy”, natomiast kilku uczniów otrzymało wyróżnienia. Są to:
Maja Nowotnik
Błażej Kreft
Agata Mallek
W poniedziałek, 27 listopada klasy VI oraz VII pojechały do Słupska.
Pierwszym celem wycieczki było poznanie historii miasta oraz jego zabytków. Dowiedzieliśmy się o panowaniu dynastii Gryfitów, czyli Książąt Pomorskich, a także poznaliśmy legendę dotyczącą Baszty Czarownic. Następnie udaliśmy się do Multikina na nową komedię pt. „Listy do M3”. Film był bardzo śmieszny i zabawny, a zarazem bardzo pouczający. Uświadomił nam, czym są Święta Bożego Narodzenia. Jak działa na ludzi magia świąt, że potrafią sobie wszystko wybaczyć, by następnie mile spędzić ten czas z rodziną. Po filmie uczniowie mieli czas wolny na poszukiwanie pomysłów na świąteczne upominki. Wszyscy pełni wrażeń i radości wróciliśmy do szkoły. Dzięki tej wyciecze obie klasy lepiej się poznały i zbliżyły do siebie. JJJ
Aby książki były szybciej dostępne starają się jak mogą, razem z panią Małgosią, Marysia i Zuzia - super dziewczyny z klasy czwartej
Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
I tak oto w naszej szkole odbyła się długo wyczekiwana zabawa andrzejkowa. Od godziny 17:00 do 20:00 bawili się uczniowie wraz z wychowawcami. Dzieci, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowały wróżby przepowiadające przyszłość, a następnie wraz ze swoimi opiekunami tańczyły i bawiły się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Było również wiele ciekawych zabaw i konkursów.
Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.
Jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci w domu? Jak sprawdzić czy ktoś jest przytomny i wezwać pomoc? Tego nauczyli się uczniowie podczas darmowych warsztatów pierwszej pomocy.
W dniach 20 i 21 listopada w naszej szkole odbył się kurs pierwszej pomocy przedmedycznej, w którym uczestniczyli uczniowie wszystkich klas.
Celem szkolenia było zapoznanie uczestników z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz konieczności udzielania jej na miejscu wypadku.
Uczniowie dowiedzieli się co mogą zrobić w razie wypadku oraz na fantomie mogli przećwiczyć sztuczne oddychanie. Dzieciom bardzo podobały się te zajęcia i na pewno poszerzyły ich wiedzę na temat pierwszej pomocy.
W dniu 16.11 klasa pierwsza wybrała się do Teatru Lalki Tęcza w Słupsku na przedstawienie pt. „Pipi Pończoszanka” Asrtid Lindgren. Była to ich pierwsza podróż po złożonym ślubowaniu czyli już jako uczniów naszej szkoły. Spektakl trwał 60 minut bez przerwy natomiast dzieci oglądały przygody Pipi z wielkim zainteresowaniem. Po przedstawieniu uczestniczyły w spotkaniu z Panią Alicją Gierłowską, która prowadziła warsztaty teatralne. W ich trakcie dzieci poznały różne rodzaje lalek, ich przygotowywanie, mogły je obejrzeć, a nawet spróbować swoich aktorskich talentów.
Dnia 10.11.2017roku uczniowie klas IVa, V i VI wybrali się do Bytowskiego Centrum Kultury na przedstawienie pt. „Ten obcy”, który przygotował Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. Sztuka opowiadała o losach przyjaciół Uli, Pestki, Mariana i Julka, którzy przyjechali do Olszyna na wakacje. Głównym miejscem ich spotkań była wyspa, na której się bawili. Ich spokój zaburzyło przybycie chłopaka o imieniu Zenek, który poszukiwał swojego wujka. Aktorzy ze starannością odegrali swoje role, a kostiumy były barwne i ciekawe. Wszyscy zachwycili się tym przedstawieniem i pełni wrażeń wrócili do szkoły.
11 listopada 1918r. Rada Regencyjna przekazała zwierzchnią władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu;
po 123 latach Polska odzyskała niepodległość.
Apel z okazji Święta Niepodległości przypomniał o ważnych faktach z kart historii naszego kraju. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali opowieści prezentowanej przez kolegów z klasy VI w montażu słowno muzyczny pt. „Moja Polska”. Uroczystość uświetniły swym pięknym śpiewem – Natalia Brzeska i Magda Przecherka, uczestniczki gminnego konkursu pieśni patriotycznych.